اسب جنگی

امروز جمعه، بعد از مدت‌ها بالاخره یه فیلم خوب دیدم… :-)

فیلم اسب جنگی War Horse به کارگردانی جناب استیون اسپیلبرگ عزیز.. :greeting:

فیلم اسب جنگی روایت‌گر داستانی زیبا از جنگ جهانی اول می‌باشد...

«اسب جنگ» یک درام تکان دهنده جدید به کارگردانی استیون اسپیلبرگ است که جوایز  متعددی از جمله بهترین فیلم گلدن گلوب و فیلم منتخب منتقدین را از آن خود کرده است.

داستان این فیلم در سال ۱۹۱۲ در مزارع جنوبی انگلستان شروع می شود. یک کشاورز کره اسبی را از یک حراجی محلی خریده و به خانه می آورد و یک رابطه عمیق میان این حیوان سرزنده  و آلبرت، پسر نوجوان کشاورز شکل می گیرد.

این کره اسب که توسط آلبرت، «جویی» نامیده می شود، به یک توسن باهوش و نیرومند تبدیل می شود و با روشن شدن آتش جنگ جهانی اول در اروپا، سواره نظام بریتانیا به دنبال تصاحب چنین اسبهایی است.

«جویی» به جنگ فرستاده می شود و بلافاصله آلبرت برای بازگرداندن آن در پی اسب روانه می شود.

فیلم «اسب جنگ» براساس یک نمایشنامه موفق در باره یک اسب سواره نظام بریتانیایی در زمان جنگ جهانی اول ساخته شده است.

نمایشنامه «اسب جنگ» بر گرفته از یک رمان تاریخی است که توسط خیمه شب بازان و عروسک های عظیم  ساخته آفریقای جنوبی به اجرا گذاشته می شود. اسپیلبرگ پس از تماشای این نمایش بر آن شد که از روی آن فیلم بسازد.

با اینکه نبردهای دلخراش جزیی از داستان این فیلم را تشکیل می دهند، اسپیلبرگ این فیلم را یک فیلم جنگی نمی داند.

او می گوید:  “من این فیلم را یک داستان عاطفی میان انسان واسب می دانم. داستانی سرشار از امید های بزرگ و روابط عمیق که این اسب با سایر شخصیت ها، چه آلمانی و چه بریتانیایی، به وجود می آورد. در جریان سفر پرماجرای این اسب که یک ادیسه از تجارب بقا در جنگ است، جنگ تنها یک پس زمینه برای خلق درام است. جنگ جهانی اول هرگز دلیل ساخت این فیلم نبود”

با این حال «جویی» برای بسیاری از افراد نماینده ۸ میلیون اسبی است که در جنگ جهانی اول در کنار انسان ها جنگیدند و کشته شدند. یادگار دورانی که هنوز ماشین آلات و زره پوش جای اسب را در سواره نظام ارتش نگرفته بود.

منبع: «اسب جنگ» آخرین ساخته اسپیلبرگ